31st IH Scout & ALL Truck Nationals 2021

 

2018 WINNERS

 

29TH ANNUAL IH SCOUT & LIGHT TRUCK NATIONAL AUGUST 24-26, 2018

 

SHOW RESULTS

 

STREET STOCK

 

80 & 800 (1961-1968)

1ST ERIC MARTIN 1961 SCOUT 80

2ND CHARLIE SEYMOUR 1965 SCOUT 80

3RD DAWN DIECKMANN 1961 SCOUT 80

 

800A & 800B (1969-1971)

1ST GREG ROBINSON 1971 SCOUT 800B

2ND CARL E FORRER 1969 SCOUT 800A

 

SCOUT II (1971-1975)

1ST RICK PARSON 1973 SCOUT II

2ND PAUL WARFLE 1972 SCOUT II

 

RIGHT HAND DRIVE

1ST SELE SCULL 1979 SCOUT II

2ND JOHN & KATY POTTER 1964 SCOUT 80

 

SCOUT II (1980)

1ST JASON ROEDEL 1980 SCOUT II CVI SPORTSTAR

2ND MIKE BOLTON 1980 SCOUT II

 

TRAVELER (1976-1979)

1ST JOAN TILDEN 1977 TRAVELER MIDAS

 

TRAVELER (1980)

1ST CARL & MARY KINDBERG

 

TERRA (1976-1980)

1ST ROBERT ERLEWINE 1979 TERRA

 

SSII (1977-1980)

1ST RANDY & KELLY GROENHOF 1977 SSII

 

TRAVELALL (1960-1968)

1ST PAUL & MELANIE PARADIS 1961 C120

 

TRAVELALL (1969-1975)

1ST NICK BEAUCHOT 1972 1210

2ND NICK BEAUCHOT 1974 100

 

PICKUP (1930-1939)

1ST MAX BOYER 1935 C1

 

PICKUP (1950-1959)

1ST WADE HOLLIS S132

 

PICKUP (1960-1969)

1ST RAY THIELGES 1968 1200C

2ND BOB EVANS 1965 D1300

 

PICKUP (1970-1975)

1ST BILL SCHROEDER 1974 100

 

HEAVY DUTY

1ST ANTHONY DALLAPIAZZA 1979 4070B CABOVER

2ND ERICH REISELT 1971 M-412-70

 

 

 

STREET MODIFIED

 

80 & 800 (1961-1968)

1ST LARRY SPIRES 1961 SCOUT 80

2ND DENNIS DIBLING 1967 SCOUT 800

 

800A & 800B (1969-1971)

1ST MICHAEL LEMASTERS 1969 800A

 

SCOUT II (1971-1975)

1ST ROB BROBECK 1973 SCOUT II

 

SCOUT II (1976-1978)

1ST PAUL DUESING 1976 SCOUT II PATRIOT

2ND JEFF WELCH 1978 SCOUT II

3RD NICK MILOTTE 1978 SCOUT II

 

 

SCOUT II (1979)

1ST NICHOLAS WALTZER

2ND JOHN BEASTON

 

SCOUT II (1980)

1ST ALLAN BOZYK MIDAS

2ND KENDRA BRANNAN

3RD DEREK DECHERT

 

TRAVELER (1976-1979)

1ST TODD SOMMER 1979 TRAVELER MIDAS

 

TERRA (1976-1980)

1ST ROB MOSER 1980 TERRA

 

SSII (1977-1980)

1ST COREY PARRIS 1977 SSII

2ND HERB WANDERER 1977 SSII

3RD GREG FELLER 1977 SSII

 

TRAVELALL (1950-1959)

1ST BOB MOESSMER 1954 R110

 

TRAVELALL (1969-1975)

1ST JEFF ISMAIL 1970 TRAVELALL

 

PICKUP (1960-1969)

1ST DAVID WOODCOX 1966 1100A

 

PICKUP (1970-1975)

1ST TODD BRANNAN 1974 200

 

TRAVELETTE & CREW CAB

1ST TIM MYERS 1961 1100 TRAVELETTE

 

MEDIUM DUTY

1ST ERICH REISELT 1958 R190

 

 

 

STREET WILD MODIFIED

 

80 & 800 (1961-1968)

1ST KENNY GRAY 1969 SCOUT 80

SCOUT II (1971-1975)

1ST SHAWN NIX 1974 SCOUT II

2ND JEAN TILDEN 1974 SCOUT II

3RD CHAD BROWN 1973 SCOUT II

 

TERRA (1976-1980)

ROB TILDEN 1976 TERRA

 

PICKUP (1940-1949)

1ST WILLIAM FLOCK 1948 KB2

2ND WILLIAM FLOCK 1948 KB2

 

PICKUP (1950-1959)

1ST JAMES HERCHLER 1950L

2ND GARRY MILLER 1950 L122

2ND STEVE HILDERBRAND L110

 

SHOW STOCK

 

SCOUT II (1980)

1ST ART STOYSHIN 1980 SCOUT II CVI SHADOW

 

TERRA (1976-1980)

1ST MARK PLAGMAN 1980 TERRA

1ST PHIL KERKHOFF 1978 TERRA

 

SSII (1977-1980)

1ST ROBERT KOCH 1979 SSII

 

PICKUP (1930-1939)

1ST THOMAS & LOIS BENTON 1934 C1

 

PICKUP (1940-1949)

1ST LANNI OHNMEISS 1946 K1

2ND BRUCE PLAGMAN 1940 D3

 

PICKUP (1950-1959)

1ST PHIL KERKHOFF 1957 S130

 

SHOW MODIFIED

 

SCOUT II (1979)

1ST JOE TORRES

PICKUP (1950-1959)

1ST RICKY HOFFNER 1953 R120

 

 

 

 

 

 

http://www.midnitestar.org/2018-winners