29th IH Scout & ALL Truck Nationals 2018

 

~2017 WINNERS

28TH ANNUAL IH SCOUT & LIGHT TRUCK NATIONAL AUGUST 25-27, 2017

SHOW CLASS RESULTS

STREET STOCK

80 & 800 (1961-1968)
1ST ERIC MARTIN 1961 SCOUT 80
2ND DICK RHINDRESS 1966 SCOUT 800
3RD DEBBI FAIGHT 1967 SCOUT 800

800A & 800B (1969-1971)
1ST SCOTT PUFFINBERGER 1970 SCOUT 800A

SCOUT II (1980)
1ST JASON ROEDEL

TRAVELER (1976-1979)
1ST JOAN TILDEN 1977 MIDAS TRAVELER

TRAVELER (1980)
1ST ELSON McFARLING

SSII (1977-1980)
1ST BILL DALESSANDRO 1977 SSII
2ND WAYNE WHITE 1977 SSII

TRAVELALL (1969-1975)
1ST NICK BEAUCHOT 1972 1210 TRAVELALL
2ND NICK BEAUCHOT 1974 100 TRAVELALL

PICKUP (1930-1939)
1ST LLOYD & MAX BOYER 1935 C1
2ND ROBERT SEARLES 1936 C1
3RD MICHAEL EVANS 1939 D2

PICKUP (1960-1969)
1ST JOHN & KATY POTTER 1968 908C

PICKUP (1970-1975)
1ST R.E. SCHULTZ 1970 1300D DUMP TRUCK
2ND BILL SCHROEDER 1974 100
3RD DOUG EVANS 1975

TRAVELETTE & CREW CAB
1ST JEFF JAMISON 1973 TRAVELETTE
2ND JOHN & KATY POTTER 1968 TRAVELETTE

HEAVY DUTY
1ST ELSON McFARLING 2000 9900IX

SEMI TRUCK & TRAILER COMBO
1ST TERRY BAUMGARDNER 2000 9900IX

POWESTROKE PICKUPS OR EXCURSIONS
1ST STUART CHANCEY 2005 F-350

STREET MODIFIED

80 & 800 (1961-1968)
1ST LARRY SPIRES 1962 SCOUT 80
2ND CHRIS LINDMER 1966 SCOUT 800
3RD DENNIS DIBLING 1967 SCOUT 800

800A & 800B (1969-1971)
1ST MICHAEL LEMASTERS 1969 SCOUT 800A
2ND JIM ELBEL 1970 SCOUT 800A

SCOUT II (1971-1975)
1ST MICHAEL CHRISTIAN 1974 SCOUT II
2ND ROB BROBECK 1973 SCOUT II
3RD CINDY JAMISON 1974 SCOUT II

SCOUT II (1976-1978)
1ST MICHAEL BAKER 1978 SCOUT II
2ND HARRY PEPE 1976 SCOUT II
3RD LEVI ARCHAMBOULT 1977 SCOUT II

SCOUT II (1979)
1ST JOE KNIGHT
2ND BILL NIX

SCOUT II "RALLYE" (1976-1980)
1ST BRIAN FAWBUSH 1980 SCOUT RALLYE
2ND PAUL DUESING 1976 SPIRIT OF 76
3RD NICK MILOTTE 1978 SCOUT RALLYE

TRAVELER (1976-1979)
1ST JOLENE BENEKER 1976 TRAVELER

TERRA (1976-1980)
1ST ROBERT ERLEWINE 1979 TERRA

SSII (1977-1980)
1ST MIKE ARN 1978 SSII
2ND GREG FELLER 1977 SSII

TRAVELALL (1969-1975)
1ST TODD SOMMER 1972 1110 TRAVELALL

PICKUP (1940-1949)
1ST SHIRLEY SOLARCZYK 1949 KB2

PICKUP (1950-1959)
1ST MICHAEL BAILEY 1958 A120

PICKUP (1960-1969)
1ST MARLIN SJAARDA 1960 B120

PICKUP (1970-1975)
1ST TODD BRANNAN 1974 200
2ND DREW RUSH 1970 1300D

POWERSTROKE PICKUPS OR EXCURSIONS
1ST MICHAEL BAILEY 2006 F350

STREET WILD MODIFIED

80 & 800 (1961-1968)
1ST BRUCE PLAGMAN 1969 SCOUT 800

SCOUT II (1971-1975)
1ST JAMES DICKERSON 1973 SCOUT II
2ND SHAWN NIX 1974 SCOUT II
3RD CHAD BROWN 1973 SCOUT II

SCOUT II (1976-1978)
1ST DERECK WEBB 1978 SCOUT II

SCOUT II (1979)
1ST JAMES NIX

TERRA (1976-1980)
1ST ROBERT TILDEN 1976 TERRA

SSII (1977-1980)
1ST JULIANN & GARY HOAG 1977 SSII

PICKUP (1940-1949)
1ST WILLIAM FLOCK 1948 KB2
2ND WILLIAM FLCOK 1948 KB2
3RD MIKE &7 LORI YOUNG 1947 KB2

PICKUP (1950-1959)
1ST GARRY MILLER 1950 L122
2ND JIM HERCHLER 1950 L

STREET HIGH RIDERS
1ST GREG SNYDER 1970 SCOUT 800A

SHOW STOCK

80 & 800 (1961-1968)
1ST GREG ROBINSON 1964 SCOUT 80
2ND KEVIN COULTER 1967 SCOUT 800

SCOUT II (1976-1978)
1ST JERRY WARNER 1978 SCOUT II

TRAVELER (1976-1979)
1ST RICK & CAROL CLARY 1977 TRAVELER

TERRA (1976-1980)
1ST DAVE LEPPO JR. 1980 TERRA
2ND MARK PLAGMAN 1980 TERRA

PICKUP (1930-1939)
1ST THOMAS & LOIS BENTON 1934 C1
2ND LENNY OHNMEISS 1939 D2

PICKUP (1970-1975)
1ST PATRICK SHONNON 1974 D200
2ND PATICK SHONNON 1974 D200

SHOW MODIFIED

80 & 800 (1961-1968)
1ST CHADD DAVIS 1963 SCOUT 80
2ND ARTHUR KOCH 1961 SCOUT 80

TRAVELER (1976-1979)
1ST BRIAN BENFER 1978 TRAVELER

PICKUP (1950-1959)
1ST JAY SMALL 1956 S130

SHOW WILD MODIFIED

PICKUP (1940-1949)
1ST DOUG JOHNS 1940

SHOW HIGH RIDERS
1ST HOWARD LEDERFIND 1973 SCOUT II

http://www.midnitestar.org/new-page-1