Home   

Schedule
Classes/Judging
Vehicle Classifications
Prep Guidelines
Hotels
Camping
Sponsors
Grand National Champion
Generate more traffic!
Regional Shows
Links

Past Winners

ms500.gif (4556 bytes)  
 

2014 IH / Scout Nationals Award Winners

Back to Past Winners 

25TH ANNUAL IH SCOUT & LIGHT TRUCK NATIONALS AUGUST 8-10, 2014

 

STREET STOCK

80 & 800 (1961-68)

1st GREG ROBINSON            1964 SCOUT 80

2nd DICK RHINDRESS            1966 SCOUT 800

3rd ROB BROBECK                  1968 SCOUT 80

 

SCOUT II (1971-75)

1st BILL DALESSANDRO      1972 SCOUT II

2nd AMANDA JAMISON            1973 SCOUT II

 

SCOUT II (1979)

1st MIKE CARPER                    1979 SCOUT II

2nd STEVE HINES             1979 SCOUT II

3rd CARL BEALL             1979 SCOUT II

 

SCOUT II (1980)

1st MICHAEL BOLTON             1980 SCOUT II

2nd MICHAEL BUONOCORE       1980 SCOUT II CVI

 

TRAVELER (1976-79)

1st JOAN TILDEN                       1977 MIDAS TRAVELER

 

TRAVELER (1980)

1st WILLIAM BOYLE                        1980 TRAVELER

2nd JAMES SHENK                        1980 TRAVELER

 

SSII (1977-1980

1st STEVE NIEMAN                    1979 SSII

2nd BILL DAESSANDO         1977 SSII

3rd CARL BEALL             1979 SSII

 

TRAVELALL (1950-59)

1st BOB AMAN                       1954 R-110

 

TRAVELALL (1960-68)

1st DIRK KOLNSBERG             1968 TRAVELALL

2nd MARTY KAMYSZ            1968 TRAVELALL

 

PICKUP (1940-49)

1st STERLING BRUCE KNIGHT     1948 KB2

 

PICKUP (1950-59)

1st RICHARD BORGERDING         1952 L-132

 

PICKUP (1960-69)

1st BILL & SHIRLEY HUCK             1969 1200D           

 

PICKUP (1970-75)

1st RICHARD SINDLINGER            1975 PICKUP

2nd ANTHONY WEIGANT                 1972 1110

3RD BRADLEY SHENK                        1971 1210

 

TRAVELETTE & CREW CAB

1st JEFF JAMISON                             1974 TRAVELETTE

 

MEDIUM DUTY

1st HANK HEINZELMAN                     1600 LOADSTAR

 

POWERSTROKE PICKUPS OR EXCURSIONS

1st LYNN FAETH                                    2004 EXCURSION

2nd STUART CHANCEY                2005 F350

 

                                          STREET MODIFIED

 

80 & 800 (1961-68)

1st CHRIS LINDER                                  1966 SCOUT 800

 

800A & 800B (1969-71)

1st JIM INGALLS                                1969 SCOUT 800A

2nd JIM EIBEL                          1970 SCOUT 800A

3rd DOUG & TAMMY TAULBEE            1969 SCOUT 800A

 

SCOUT II (1971-75)

1st HERB WANDERER              1975 SCOUT II

2nd MARK DRAKE                                   1975 SCOUT II

3rd NATE LEE                              1972 SCOUT II

 

SCOUT II (1976-78)

1st PAUL DUESING                              1976 SCOUT II

2nd BILL & CAROL KRIEGER            1978 SCOUT II

3rd HARRY PEPE                           1976 SCOUT II

 

SCOUT II (1979)

1st JOE KNECHT                                 1979 SCOUT II

2nd BILL NIX                                     1979 SCOUT II

3rd JACK MEDLEY                                1979 SCOUT II

 

SCOUT II (1980)

1st BRIAN FAWBUSH                 1980 SCOUT II

 

TRAVELER (1976-79)

1st GERALD GARNER                   1978 TRAVELER

 

TERRA (1976-80)

1st BRUCE SHEALY                                 1980 TERRA

2nd DALE CLIFFORD SR.                   1978 TERRA

3rd KEITH MILLER                                   1977 TERRA

 

SSII (1977-1980)

1st GREG ROBINSON               1978 SSII

2nd JIM VILLEROT                              1979 SSII

3rd PAUL WEEKS                                    1977 SSII

 

TRAVELALL (1950-59)

1st BOB MOESSMER              1954 TRAVELALL

 

TRAVELALL (1960-68)

1st GREG ROBINSON               1968 1200C

 

TRAVELALL (1969-75)

1st DR. TODD SOMMER                  1972 TRAVELALL

2nd WILLIAM TOMCMK                  1973 TRAVELALL

3rd JEFF ISMAIL                              1969 TRAVELALL

 

PICKUP (1950-59)

1st DANTE DALLAPIAZZA                     1951 L-110

 

PICKUP (1970-75)

1st JEFF JACKSON                             1974 100 PICKUP

2nd LUKE BROCKMAN                        1975 PICKUP

3rd TODD BRANNAN                1974 PICKUP

 

TRAVELETTE & CREW CAB

1st SCOTT AMBURGEY             1971 TRAVELETTE

2nd BILL STARNARD               1973 1210

 

POWERSTROKE PICKUPS OR EXCURSIONS

1st DAVE JOHNSON                2006 F250

  

STREET WILD MODIFIED

 

SCOUT II (1971-75)

1st MICHAEL BRUNDABUR          1973 SCOUT II

2nd JOHN SCHOENFELDER    1973 SCOUT II

3rd JEAN TILDEN                                   1974 SCOUT II

 

SCOUT II (1976-78)

1st SCOUT CO.                            1977 SCOUT II

2nd MARK & CATHY JONES            1978 SCOUT II

3rd JAMIE REGIER                                  1977 SCOUT II

 

SCOUT II (1979)

1st CHARLIE & DEBBIE WILL    1979 SCOUT II

2nd JAMES NIX                              1979 SCOUT II

3rd GEORGE BENVIE                      1979 SCOUT II

 

SCOUT II (1980)

1st BRIAN EDWARDS                1980 SCOUT II

 

TERRA (1976-80)

1st ROB TILDEN                                   1976 TERRA

 

PICKUP (1930-39)

1st JOHN DANIEL                                  1973 PICKUP

 

PICKUP (1940-49)

1st WILLIAM FLOCK                       1948 KB2

2nd WILLIAM FLOCK                       1948 KB2

 

PICKUP (1950-59)

1st JIM HERCHLER                            1950 PICKUP

 

PICKUP (1970-75)

1st DENNIS CARR                                     1974 200

2nd DARRELL FOSTER                      1974 TRUCKTOR

 

TRAVELETTE & CREW CAB

1st TYLER KOVARIK                              1973 TRAVELETTE

  

STREET HIGH RIDERS

 

1st SHAWN NIX                              1974 SCOUT II

2nd MIKE ISMAIL                                   1959 TRAVELETTE

3rd DAN SCHWARTZ               1967 SCOUT 800

 

SHOW STOCK

80 & 800 (1961-68)

1st KEVIN COULTER            1967 SCOUT 800

 

800A & 800B (1969-71)

1st RAY NEHMZOW               1969 SCOUT 800A

2nd ROB YOUNG                     1971 SCOUT 800B COMANCHE

3rd LARRY SLINKARD            1971 SCOUT 800B

 

SCOUT II (1976-78)

1st IH PARTS AMERICA            1977 SCOUT II

 

TERRA (1976-80)

1st DAVID LEPPO                        1980 TERRA

2nd ROBERT ERLEWINE            1974 TERRA

 

TRAVELALL (1969-75)

1st PHIL KERKOFF                   1971 TRAVELALL

 

PICKUP (1930-39)

1st THOMAS & LOIS BENTON            1934 C1

 

PICKUP (1940-49)

1st TERRY JACOBS                                1940 D2

 

TRAVELETTE & CREW CAB

1st MIKE ISMAIL                                   1957 TRAVELETTE

 

 

SHOW MODIFIED

 

80 & 800 (1961-68)

1st STEPHEN KEITH                          1967 SCOUT 800

2nd CHADD DAVIS                        1963 SCOUT 80

 

SS II (1977-80)

1st MIKE RICHARDSON                     1977 SSII

 

PICKUP (1970-75)

1st DAVE MUMMA                               1972 1210

 

 

SHOW WILD MODIFIED

 

80 &800 (1961-68)

1st DAN NEWBY                                  1966 SCOUT 800

 

SCOUT II (1971-75)

1st JIM MAULIS                                 1972 SCOUT II

 

SCOUT II (1976-78)

1st ISA ISMAIL                                   1972 SCOUT II

 

PICKUP (1950-59)

1st BILL WEAVER                               1951 L110

2nd JAY SMALL                                    1956 S150

 

 

 

 

 
 
 
   

 


 

 

This IHC WebRing site is owned by John Glancy
Want to join the IHC WebRing?
[Skip Prev] [Prev] [Next] [Skip Next] [Random] [Next 5] [List Sites]

Design Copyright 2000 - 2003 Colliding Star Productions, LTD. All rights reserved.

Images & Content Copyright 1997-2005 Midnitestar Productions. All rights reserved.